|
Kategoria:

Strona głośnego projektu nowelizacji ustawy „antylichwiarskiej” po ponad rocznej przerwie doczekała się aktualizacji. Co się zatem zmieniło i czy projekt jest wciąż „żywy”?

Ważne: Aktualizacja 18 lutego 2019 - zobacz artykuł odnośnie bieżącej sytuacji.

Krótkie streszczenie – o co chodzi?

Przypomnijmy, w grudniu 2016 roku pojawił się projekt zmian dotyczących kwestii pożyczkowych – pomysł odbił się wówczas szerokim echem w mediach, jednak prace nad nowelizacją przepisów niedługo potem zdecydowanie wyhamowały, a projekt od ponad roku jest w fazie opiniowania, przy czym kluczowy w tej sekcji podpunkt „odniesie się wnioskodawcy do uwag” pozostaje niezmiennie pusty.

Ustawa antylichwiarska – czy w 2018 roku coś się zmieni?

Natomiast kilka dni temu - dokładnie 9 listopada 2018, opublikowano nowe dokumenty w zakładce „konsultacje publiczne”, które poprzedzają proces opiniowania. Swoje opracowania przedstawił BIK, Ernst&Young, Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami, PwC oraz Provident Polska. Ze szczegółami można zapoznać się na stronie Rządowego Centrum Legislacji pod adresem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12292908/katalog/12397482#12397482tomy przepisów i teczek z dokumentami

Podsumowując tą aktualizację, należy stwierdzić jednak iż nie dzieje się nic nowego ani godnego uwagi – stanowiska niezmiennie zwracają uwagę w dużej części na proponowane limity kosztów które spowodowałyby brak rentowności wielu firm pożyczkowych. Według wielu (nie tylko samych pożyczkodawców) oznaczałoby to ograniczenie legalnego finansowania dla części społeczeństwa i rozwój szarej strefy. Wskazuje się na także na bezzasadność modyfikacji limitów które obowiązują stosunkowo od niedawna w związku z czym sytuacja na rynku pożyczkowym wciąż jeszcze dostosowuje się do poprzednio uchwalonych przepisów.

Naturalnie konsekwencje zmian miałyby wpływ również na finanse nie tylko ludzi, ale i państwa (wg opinii Providenta, sama wartość podatku CIT odprowadzanego na polskim rynku przez firmy pożyczkowe wynosi rocznie miliard złotych).

Obserwując sytuację i dynamikę prac, wydaje się iż projekt w obecnym kształcie nie zostanie uchwalony – za niespełna miesiąc miną 2 lata od przedstawienia propozycji zmian, nie widać od dłuższego czasu zbyt mocnej inicjatywy po stronie rządowej. 2018 należy rok opisać jako status quo.

Mimo wszystko status projektu jest wciąż „otwarty”, co oznacza iż mogą trwać pracę nad zgłoszonymi uwagami, albo strona rządowa czeka na odpowiedni moment aby ruszyć z tematem do przodu. Chociaż ustawa antylichwiarska ma bardzo dobry medialny wydźwięk, a część proponowanych zmian można uznać za bezspornie pozytywne dla klientów, ciężko się aktualnie spodziewać przyspieszenia prac (zakładając że w ogóle postępują).

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies, więcej informacji na ten temat znajdziesz w polityce prywatności.