|
Kategoria:

Takie określenie można usłyszeć od dawna – spirala zadłużenia to dla niektórych osób prawdziwy problem z którym nie mogą sobie poradzić. Co można wówczas zrobić i jak unikać ryzyka wpadnięcia w długi?

Kiedy pojawia się spirala długów?

Najprościej mówiąc wtedy, kiedy nie mamy wolnych środków i na spłatę jednego zobowiązania zaciągamy kolejne. To bardzo destrukcyjna sytuacja, z której ciężko się samodzielnie uwolnić.

Oczywiście można znaleźć przypadki, w których nowe zobowiązanie pozwoliło uporządkować stare (np. kredyt konsolidacyjny) i sytuacja w pewnych aspektach się poprawiła, jednak częściej można usłyszeć o tym, iż ktoś „jedzie” na chwilówkach, czyli spłaca jedną szybką pożyczkę zaciągając kolejną.ręce zawieszone na kracie płotu

Sytuacja pod względem finansowym nie wygląda jeszcze tak źle gdy mamy do czynienia z pożyczkami z promocyjnym (z zerowym RRSO), jednak już został przyswojony bardzo niebezpieczny nawyk. Jeśli ktoś korzysta z ofert pozabankowych już bez „taryfy ulgowej”, okazuje się iż dług potrafi bardzo szybko rosnąć – wchodzimy wówczas w słynną spiralę.

Co można zrobić z długami?

Sprawa jest bardzo indywidualna, warto porozmawiać o swojej sytuacji z kimś życzliwym, kogo uważamy za osobę rozsądną i w miarę „ogarniętą” finansowo. Zobowiązania które posiadamy mogą być bardzo różne, w związku z czym można próbować różnych sposobów poradzenia sobie z nimi.

Przede wszystkim starajmy się nie powiększać już spirali która się wytworzyła. Prześledźmy swoje zobowiązania, zobaczmy który wymagają natychmiastowej reakcji (np. ze względu na termin lub wysokie koszty), a które mogą jeszcze chwilę poczekać.

Jeśli to konieczne spróbujmy oprócz życzliwego doradcy wspomnianego powyżej znaleźć także wsparcie finansowe, które jednak nie będzie miało sztywnego terminu spłaty ani oprocentowania (czyt. u najbliższych). W miarę możliwości warto zwiększyć swoje dochody – sposobów na to mamy sporo – mogą to być zarówno nadgodziny w pracy, poszukanie dodatkowego tymczasowego zajęcia, sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów z domu. Zwiększanie środków to również ograniczenie wydatków – dodatkowych pieniędzy można poszukać w oszczędzaniu i rezygnacji z pewnych rzeczy.

Pamiętajmy iż wychodzenie ze spirali długów to proces – nie martwmy się zbytnio tym iż zajmie on sporo czasu – skoncentrujmy się na tym, aby systematycznie poprawiać nasza sytuację, aż w końcu pozbędziemy się długów.

Jak uniknąć spirali długów?

Natomiast jeśli chodzi o „profilaktykę”, zalecić można przede wszystkim zdrowy rozsądek i świadome podejmowanie decyzji finansowych. Pożyczka nie zawsze musi oznaczać zły wybór, jednak zaciąganie takich zobowiązań bez większego przemyślenia może właśnie prowadzić do spirali długów.

Życie ponad stan, konsumpcyjne podejście do życia, zakupoholizm – wszystkie takie postawy to podatny grunt pod zadłużanie się. Z drugiej strony mamy silną wolę, umiejętność odkładania nagrody w czasie, rozsądne gospodarowanie budżetem domowym – nie wpadnięcie w spiralę zadłużenia w większości przypadków to kwestia podejmowania odpowiednich decyzji.

Jeśli wpadliśmy już w spiralę to znaczy że coś z naszym podejściu do finansów mocno zawodzi – odkrycie destrukcyjnych zachowań i nauka zdrowych postaw jest tutaj bardzo wskazana, aby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies, więcej informacji na ten temat znajdziesz w polityce prywatności.