|
Kategoria:

Na pierwszy rzut oka może się wydawać iż parabanki, instytucje pozabankowe, czy firmy pożyczkowe to bardzo zbliżone pojęcia – nic bardziej mylnego. Dlaczego warto je odróżniać? I czy klient biorący chwilówki może czuć się bezpiecznie?

Parabank, firma pozabankowa, instytucja finansowa – czym się różnią?

Zacznijmy od prostej definicji instytucji finansowej - to podmiot świadczący usługi finansowe dla klientów, operujący zasobami finansowymi – to znaczy że może je gromadzić oraz wydatkować w różny sposób.

Najpopularniejszym rodzajem takiej instytucji jest oczywiście bank. Instytucje finansowe można dzielić ze względu na różne kryteria (np. cel i charakter działalności, zasięg), jednak dla wyjaśnienia powyższych pojęć najbardziej przyda się podział ze względu na formę prawną:

  • Bankowe instytucje finansowe (banki: np. centralny, komercyjne, inwestycyjne);
  • Pozabankowe instytucje finansowe.

Skoncentrujemy się właśnie na tym drugim obszarze.

Przykładem pozabankowej instytucji finansowej może być przykładowo dom maklerski, zakład ubezpieczeń, fundusz emerytalny, a także firma pożyczkowa. Wiemy już zatem, że pozabankowa instytucja finansowa jest pojęciem dość szerokim, a przykładem takiego podmiotu może być właśnie firma pożyczkowa.

Czym w takim razie jest parabank?

Można powiedzieć że to osobna kategoria, z podaniem jednej prawidłowej definicji może być problem, bowiem nie jest ona sprecyzowana w polskim prawie.

Ważne: parabank firma pożyczkowa

Parabankiem potocznie określa się instytucje finansowe, które prowadzą działalność podobną do działalności banków (przeważa działalność depozytowa), jednak bankami nie są. monety o wartości 5 złotychCo za tym idzie, działają w obszarze nieobjętym nadzorem finansowym i nieregulowanym prawem bankowym, a depozyty klientów nie są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Co więcej, z parabankiem już nieodłącznie będzie się Polakom kojarzyła określana tak w mediach słynna piramida finansowa Amber Gold. Można już zatem domyślić się, dlaczego mamy negatywne skojarzenia z tym terminem.

Niektórzy stawiają znak równości pomiędzy parabankami a firmami pożyczkowymi stosując te pojęcia wymiennie – to oczywisty błąd, chociażby z powodu iż działalność firm pożyczkowych trudno zestawić z działalnością podobną do banków, co cechuje parabanki.

Czasami posługiwanie się terminem parabank w odniesieniu do firm pożyczkowych jest praktykowane przez strony opisujące oferty pozabankowych pożyczkodawców, jednak ma to na celu głównie pozyskanie ruchu na taką stronę z wyszukiwarki internetowej (sporo osób szukając finansowania w firmach pożyczkowych, wpisuje hasła związane z parabankami, nie odróżniając tych terminów).

Czy finansowanie w firmie pożyczkowej jest bezpieczne?

Pytanie czy i jak chroniony jest klient który chce pożyczyć środki w pozabankowej instytucji pożyczkowej jaką jest firma pożyczkowa? Polski rynek można uznać na szczęście za cywilizowany – firmy pozabankowe działają na podstawie aktów określonych prawnych, a także muszą spełniać różne wymogi formalne.

Najważniejszym dokumentem, który reguluje działalność pozabankowych instytucji które udzielają pożyczek, jest ustawa o kredycie konsumenckim oraz kodeks cywilny. Przedsiębiorstwo które chce udzielać pożyczek, musi między innymi: działać w formie spółki z o.o., posiadać co najmniej 200 000 złotych kapitału zakładowego, czy uzyskać wpis w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych Komisji Nadzoru Finansowego.

Firmy pożyczkowe nie mogą nakładać na klientów kosztów większych niż przewiduje wspomniana ustawa (więcej o limitach kosztów i RRSO). Oczywiście klienci pożyczający online, mają 14 dni na odstąpienie od umowy pożyczki. Z różnych względów (koszty, ponoszone ryzyko), sektor pożyczek pozabankowych jest znacznie droższy od bankowego. Nie zmienia to jednak faktu, że klient może czuć się bezpiecznie, pożyczając w normalnej firmie pożyczkowej.

Oferty krótkoterminowych pożyczek (tzw. chwilówek), możesz znaleźć na stronie głównej.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies, więcej informacji na ten temat znajdziesz w polityce prywatności.