|
Kategoria:

Biuro Informacji Kredytowej ma dostęp do bardzo dużej ilości danych na temat kredytów. Co jakiś czas dzieli się nimi, publikując ciekawe informacje. Warto się przyjrzeć jak wyglądała nasza sytuacja kredytowa w 2017 roku.

Niespełna 2 miesiące temu został opublikowany „Kredytowy portret Polaków 2017” na podstawie danych BIK. Jakie najciekawsze informacje można w nim przeczytać?

Kredyty w Polsce w 2017 roku – przegląd BIK

Niemal co drugi dorosły Polak (15,2 miliona) spłaca jakieś zobowiązanie kredytowe – oczywiście ich charakter oraz wysokość są różne. Wrażenie na pewno robi łączna ilość kredytów oraz ich wartość – obecnie to 27,6 miliona zobowiązań na sumę ponad pół biliona złotych (584,2 miliarda złotych).stosy monet oraz drewniany dom

Pozytywną informacją jest to, iż ogólnie Polacy spłacają terminowo swoje kredyty – 8% spóźnia się z regulowaniem rat powyżej 90 dni (są to często osoby do 24 roku życia).

Przyjrzyjmy się zatem strukturom: kredytobiorców oraz kredytów.

Struktura kredytobiorców

Rozkład osób zaciągających zobowiązanie finansowe pomiędzy płci jest mniej więcej równy, chociaż kobiet jest nieco więcej (51,5%).

Największą ilość kredytów zaciągają osoby aktywne zawodowo, w wieku od 35 do 44 lat – stanowią oni 23% wszystkich kredytobiorców. Co ciekawe, jeśli chodzi o sumę zobowiązań tej grupy, jest to aż około 40% sumy wszystkich kredytów. Wpływ na to ma dość duży udział kredytów hipotecznych, których średnia kwota zadłużenia jest bardzo duża w odniesieniu do pozostałych rodzajów zobowiązań.

Jeśli chodzi o geograficzne podejście do tematu, to interesujący, choć może mało zaskakujący jest fakt, iż zachód Polski jest bardziej aktywny kredytowo.

…i kredytów

Mamy 4 rodzaje zobowiązań:

  • kredyty mieszkaniowe;
  • kredyty konsumpcyjne;
  • karty kredytowe;
  • linie kredytowe.

Największy udział jeśli chodzi o ilość, mają kredyty konsumpcyjne (niemal co drugi kredyt – 48%) – jednak ich łączna suma stanowi około ¼ zobowiązań. Co prawda średnie zadłużenie w tej kategorii wynoszące 11,5 tysiąca złotych jest zdecydowanie wyższe od średniego zadłużenia kart i linii kredytowych, jednak blednie przy średniej wysokości kredytu mieszkaniowego (177,5 tysiąca złotych).

To właśnie kredyty hipoteczne mają największy udział w „portfelu kredytowym Polaków” jeśli chodzi o sumę – 408,2 miliarda złotych, chociaż ilościowo jest ich najmniej (2,3 miliona). Analitycy BIK sugerują, iż jest jeszcze pole do zwiększania ich ilości, gdyż pod względem ich nasycenia w relacji do PKB zajmujemy w UE dość odległe miejsce. Zgoła inna prognoza tyczy się kredytów konsumpcyjnych (w tym chwilówek) gdzie nasycenie jest już bardzo duże (4 miejsce w UE).

Dokładne dane oraz infografiki są dostępne na stronie Biura Informacji Kredytowej, pod adresem https://media.bik.pl/informacje-prasowe/375916/kredytowy-portret-polakow-2017-dane-bik

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies, więcej informacji na ten temat znajdziesz w polityce prywatności.