|
Kategoria:

Coraz częściej przy weryfikacji tożsamości w firmach pozabankowych zamiast przelewów weryfikacyjnych są wykorzystywane specjalne aplikacje, co sprawia że proces przebiega szybciej i nie trzeba wysyłać nawet 1 grosza, aby potwierdzić swoje dane i numer konta bankowego. Jednym z takich rozwiązań jest Kontomatik, omówiony w tym artykule.

Co to jest Kontomatik?

Kontomatik to bankowe API opracowane przez spółkę Kontomierz.pl – w skrócie to rozwiązanie pozwalające instytucjom finansowym zidentyfikować klienta, dostosować ofertę oraz wykonać scoring kredytowy. Jeśli chodzi o weryfikację klienta wnioskującego o pożyczkę w firmach pozabankowych, z Kontomatika można skorzystać obecnie w SuperCredit oraz Credissimo.

Na rynku funkcjonują już systemy działające na podobnej zasadzie, takie jak: Instator, Kontoconnect (pożyczki Monedo), czy Paszport Przelewy24 (Wonga). Idea takich systemów i mechanizm działania jest zbliżony – mają zapewnić szybkie potwierdzenie tożsamości oraz wspomóc proces oceny zdolności kredytowej.logo kontomatik

Jak działa Kontomatik?

Najprościej mówiąc, Kontomatik pobiera informacje o Tobie i Twoich transakcjach z rachunku bankowego (osobowe, adresowe i finansowe) i przesyła je firmie pożyczkowej, a następnie usuwa je ze swoich serwerów.

Skorzystanie z Kontomatika jest proste, jednak należy podać swoje dane dostępowe do logowania, co może wzbudzać kontrowersje. Jak podaje Kontomatik, zostają one wykorzystane tylko jeden raz, w celu logowania, nie są przekazywane pożyczkodawcy, a poza zalogowaniu są usuwane z serwerów. Przesyłane dane pomiędzy Kontomatikiem a firmą pożyczkową są oczywiście szyfrowane.

Kontrowersje?

Dla niemałej części osób takie rozwiązanie brzmi zapewne niebezpiecznie i podchodzą do tego nieufnie – z jednej strony trudno się temu dziwić (jesteśmy słusznie instruowani aby nikomu nie podawać swoich wrażliwych danych), z drugiej strony z podobnych rozwiązań korzystało już wielu klientów i nie słychać o przypadkach złego wykorzystania danych.

Warto podkreślić jeszcze jeden istotny fakt – podanie swoich danych zewnętrznej firmie zgodnie z umową z bankiem może naruszyć zasady i spowodować np. zwolnienie banku z odpowiedzialności za potencjalne nieautoryzowane transakcje (przynajmniej na obecnym gruncie prawnym – wkrótce może się to zmienić – warto zgłębić temat dyrektywy PSD2).

Przypadek Trustly

Przy tym temacie można poruszyć całe zagadnienie dotyczące bezpieczeństwa i zaufania do określonych rozwiązań branży fin-tech. Ta kwestia nadaje się na osobny artykuł, warto jednak przy okazji wspomnieć o bardzo głośnym przypadku odnośnie doładowań w systemie PayPal.

Po wprowadzeniu w Polsce systemu Trustly, który wymagał pełnego dostępu do konta w celu doładowania systemu PayPal, powstała ogromna burza w efekcie której w ciągu kilku dni wprowadzono ponownie doładowania pay-by-link realizowane przez Dotpay. Chociaż wydaje się że forsowane rozwiązania XS2A mogą w przyszłości stać się europejskim standardem, u nas są one obecnie uznawane za ryzykowne (sam również zrezygnowałem z doładowania Trustly w pierwotnej formie).

Kontomatik – korzystać czy nie?

Z perspektywy klienta skorzystanie z systemu ma dwie zalety: zagwarantuje błyskawiczną weryfikację, nie wymaga także posiadania na swoim koncie żadnych wolnych środków. Z kolei firma pożyczkowa uzyska dodatkowo informacje o finansach danej osoby, co pozwoli jej lepiej oszacować zdolność kredytową.

Z drugiej strony klient może czuć się niekomfortowo podając dane dostępowe do bankowości (można je oczywiście potem zmienić, co jednak wymaga dodatkowego działania).

Natomiast podobny czas weryfikacji można uzyskać korzystając (jeśli oczywiście dana firma pożyczkowa udostępnia takie rozwiązanie) z systemów płatności online. To metoda również staje się coraz popularniejsza – wówczas przelewa się 1 grosz – płatność wygląda podobnie jak w przypadku opłacania zakupów internetowych poprzez PayU czy Dotpay. Taką usługę przelewów ekspresowych oferuje np. BlueCash, czy Przelewy24.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies, więcej informacji na ten temat znajdziesz w polityce prywatności.