|
Kategoria:

Zbliżają się Święta Wielkanocne – dla wielu osób to czas przeżyć religijnych, odpoczynku od codziennych obowiążków, czy spotkań w gronie rodziny i znajomych. Święta Wielkanocne, podobnie jak Boże Narodzenie mają również swoją komercyjną stronę.

Chociaż Wielkanoc jest finansowo mniej kosztowna niż Boże Narodzenie, właściwie każdy z nas wyda na ten czas więcej niż zwykle. Tak jak w przypadku różnych okazji, również teraz agencja PBS przeprowadziła badanie „Barometr Providenta”, które pozwala dowiedzieć się czegoś więcej na temat naszych zachowań i wydatków.

Organizacja świąt Wielkanocnych za 526 złotych

Tyle według badań opublikowanych na stronie Providenta średnio wydamy na tegoroczne święta Wielkanocne. Widoczny jest znaczny wzrost w stosunku do ubiegłego roku – wówczas średnia wyniosła około 400 złotych. To zjawisko jest tłumaczone dwojako – zwiększone wydatki są podyktowane wyższymi cenami, ale nastąpiła również poprawa sytuacji materialnej wielu osób.wielkanocne jajka w koszyku, pisanki i kwiaty

Znaczenie może mieć również rosnący trend polegający na kupowaniu prezentów bliskim z okazji Wielkanocy – w zeszłym roku kupno podarunku deklarowało 37% badanych, w tym roku już co druga osoba.

Oczywiście poziom wydatków jest zazwyczaj powiązany z dochodami konkretnej osoby – mniej zamożni starają się minimalizować wydatki, starają się wydawać pieniądze tylko na niezbędne rzeczy. 12% osób zamknie wielkanocne koszty w relatywnie niewielkiej kwocie 200 złotych (w ubiegłym roku było to 20%).

Każdy okres zwiększonych wydatków (święta, wakacje, komunie) to czas w którym więcej osób wnioskuje o chwilówki. Wydaje się, że w naszym kraju wciąż niektórzy niestety są wierni zasadzie „postaw się, a zastaw się”, która może destrukcyjnie wpływać na indywidualną sytuację finansową. Dlatego podchodząc do planowania wydatków wielkanocnych warto kierować się przede wszystkim rozsądkiem, zwłaszcza gdy decydujemy się na wzięcie pożyczki aby poradzić sobie finansowo z organizacją tych świąt.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies, więcej informacji na ten temat znajdziesz w polityce prywatności.