|
Kategoria:

Według słownika wiktionary.org czarna godzina to związek frazeologiczny oznaczający „okres dużych trudności, zwłaszcza materialnych, przewidywany w bliżej nieokreślonej przyszłości”. Czy jako Polacy jesteśmy na nią przygotowani i ile wynosi nasza poduszka finansowa?

Niewiele osób ma oszczędności na czarną godzinę

Tak wynika z niedawno opublikowanego badania Barometr Providenta, bowiem tylko 40% osób zadeklarowało oszczędności w kwocie, która pozwalałaby czuć im się bezpiecznie w razie niespodziewanych okoliczności – czyli w przysłowiowej w czarnej godzinie.

Istotna jest tutaj także wysokość poduszki finansowej – wydaje się ona raczej nieduża – średnio wynosi obecnie niemal 5000 złotych, chociaż z roku na rok rośnie – zaledwie 2 lata temu ta suma wyniosła średnio 3240 złotych.

Deklarowana wysokość finansowej poduszki bezpieczeństwa zależy proporcjonalnie od kilku czynników, takich jak wiek, zarobki, status materialny. czarno białe zdjęcie budzika i pustej butelkiNajmniejsze sumy (do 2000 złotych) wskazywały osoby do 24 roku życia oraz niepracujące. Z kolei największe (nawet w okolicy 300 000 złotych) wybierały osoby prowadzące firmę/gospodarstwo rolne, z wyższym wykształceniem.

Dlaczego mamy z tym problem?

Oczywiście poziom oszczędności na „czarną godzinę” jest sprawą bardzo indywidualną – każdy nieco inaczej wyobraża sobie czarną godzinę – dla jednego będzie to nieplanowana naprawa samochodu za 1500 złotych, dla innego leczenie choroby kosztujące kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jednak z reguły pomimo faktu że nasze finansowe poduszki nie są wysokie, ich uzbieranie zajmuje wiele miesięcy, a niektórzy w ogóle nie są w stanie odłożyć coś na czarną godzinę. Jak zatem można polepszyć swoją sytuację w tej sprawie?

Jak zgromadzić oszczędności?

Oczywistą oczywistością” będzie tutaj stwierdzenie, iż należy szukać możliwości obniżenia wydatków w domowym budżecie oraz zwiększenia dochodów. To jednak prawda o której część osób zapomina, decydując się przykładowo na np. zakup pakietu telewizji satelitarnej, czy drogi abonament telefoniczny. Z drugiej strony pozostajemy czasem bierni zawodowo, nie staramy się rozwijać ani dokształcać, co w konsekwencji również ma przełożenie na poziom zarobków.

O sposobach szukania oszczędności można pisać bardzo wiele, to temat wymagający dogłębnego spojrzenia na własną sytuację.

Można jednak w tym wszystkim dostrzec pozytywną tendencję – coraz więcej osób jest zainteresowana podstawami wiedzy finansowej, która jest tak naprawdę niezbędna każdemu. Dowodem jest tutaj chociażby popularność blogów finansowych, w dużej mierze opartych na tematyce finansów osobistych.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies, więcej informacji na ten temat znajdziesz w polityce prywatności.