|
Kategoria:

Wnioskując o pożyczkę w firmach pozabankowych, zostaniemy poproszeni zgodę na weryfikację w różnych bazach, z których najpopularniejsza jest ta prowadzona przez BIK. Jednak baza EUCB także czasem pojawia się na tej checkliście.

Baza EUCB – ogólny cel funkcjonowania

Na początku warto powiedzieć, iż EUCB (czyli „European Union Credit Bureau”) to rejestr prowadzony przez prywatną firmę, który jest stworzony dla instytucji pożyczkowych w dwóch celach:

  • po pierwsze, baza zapewnia bardzo interesujące informacje o potencjalnych pożyczkobiorcach – dzięki temu łatwiej jest ocenić ich finansową wiarygodność;
  • drugi cel to zmniejszenie ryzyka wyłudzeń pożyczkowych.

EUCB działa od dość dawna (początek w 2009r.), jest aktualnie obecny w 8 krajach europejskich:logo bazy EUCB w Polsce, Czechach, Litwie, Łotwie, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Słowacji, oraz Hiszpanii. W Polsce z bazy EUCB korzysta między innymi NetCredit, Incredit, czy EkspresPożyczka. Na stronie rejestru możemy znaleźć informację, iż w naszym kraju system ma obecnie 9 uczestników.

Podsumowując ideę systemu EUCB można powiedzieć: „w sumie nic nowego”, chociaż baza może być warta uwagi.

Dlaczego baza EUCB może być atrakcyjna dla pożyczkodawców?

Po pierwsze zawiera dane w czasie rzeczywistym, co ma duże znaczenie dla aktualnej (a nie historycznej) oceny klienta.

Po drugie, zbierane i przechowywane informacje (łącznie 35 rekordów) z punktu widzenia firmy pożyczkowe są bardzo istotne. Z EUCB firma pożyczkowa może dowiedzieć się przykładowo o:

  • liczbie przedłużeń okresów spłaty i ostatnim przedłużeniu;
  • liczbie odrzuconych wniosków o pożyczkę wraz z ostatnim odrzuceniem;
  • liczbie zaciągniętych pożyczek;
  • liczbie złożonych wniosków o pożyczkę;
  • łącznej kwocie zaciągniętych pożyczek;
  • liczbie pożyczek spłaconych po terminie;
  • maksymalnym opóźnieniu w spłacie pożyczki.

Całkiem sporo, prawda? Danych jest oczywiście więcej, wszystkie można przeczytać na stronie EUCB (http://eucb.info/).

I dlaczego nie?

Jeśli chodzi o Polski rynek, baza EUCB zawiera dane o około 325 000 osób. Dla porównania dużo bardziej rozpoznawalny projekt, jakim jest w Polsce CreditCheck zawiera dane o 2,3mln kredytobiorców. Jeśli chodzi o sam EUCB, przykładowo na rynku czeskim który jest znacznie mniejszy od polskiego, jest więcej dostępnych danych i uczestników.

Jak można sprawdzić siebie w EUCB?

Odpowiedź rozczaruje, bowiem generalnie nie można (odwrotnie jak ma to miejsce jeśli chodzi o BIK) – rejestr jest przeznaczony dla firm pożyczkowych, a nie dla klientów.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies, więcej informacji na ten temat znajdziesz w polityce prywatności.