|
Kategoria:

Jednym ze sposobów zwiększenia ochrony przed wyłudzeniem pożyczki są tak zwane „Alerty BIK”. Na czym polega ich działanie, ile kosztują i czy warto je założyć aby czuć się bezpieczniej?

Czym są alerty BIK i jak działają?

Alerty BIK, jak sama nazwa wskazuje, są pilnymi powiadomieniami otrzymywanymi od Biura Informacji Kredytowej. Ich podstawową funkcją jest ochrona przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane. Innymi słowy, alerty to wiadomości o tym iż jakaś instytucja sprawdza nasz BIK w związku z wnioskiem kredytowym, lub jakaś instytucja zgłasza brak terminowej spłaty zobowiązania zaciągniętego na nasze dane.

Zatem w ramach Alertów BIK są wysyłane dwa rodzaje powiadomień:

  • alert chroniący przed wyłudzeniem kredytu/pożyczki;
  • alert informujący o pogorszeniu historii kredytowej w BIK.

Alerty BIK są wysyłane natychmiast SMSem oraz mailowo w dwóch wspomnianych wyżej przypadkach. Działają 24 godziny na dobę.Alert BIK przysłany przez SMS

Oprócz ochrony przed wyłudzeniem, alerty BIK mogą być przydatne dla spóźnialskich i zapominalskich – nie warto pogarszać swojej historii kredytowej, a alerty mogą w porę postawić nas „do pionu” informując o tym, iż zalegamy z jakimś zobowiązaniem (alert dotyczy również kredytów które poręczamy).

Ile kosztują alerty BIK?

Oczywiście alerty BIK nie dają stuprocentowej gwarancji tego, iż oszustwo polegające na wyłudzeniu pożyczki na nasze dane nie będzie możliwe, jednak zdecydowanie minimalizuje takiego ryzyko, dlatego należy bardzo pozytywnie ocenić taki sposób ochrony.

Jedynym minusem jest odpłatność alertów BIK – kosztują one 19 złotych rocznie. Można także wypróbować usługę przez 60 dni za darmo, lub zamówić alerty w pakiecie z innymi produktami w cenie 79 zł za rok.

Jak je założyć?

Aby założyć alerty, należy najpierw utworzyć konto klienta na portalu bik.pl i je zweryfikować. Kolejnym krokiem jest już wykupienie alertów (bądź innych produktów BIK, takich jak np. raport na temat naszej sytuacji w BIK). Jeśli komuś zależy na podniesieniu swojego bezpieczeństwa, alerty BIK na pewno są dobrym rozwiązaniem – większość podmiotów udzielających pożyczek sprawdza ten rejestr, dlatego takową ochronę można uznać za dość szeroką.

Co robić gdy otrzymałeś Alert BIK?

W alercie jest zawsze informacja o tym kto zapytał o Twoje dane. Jeśli jest to instytucja, w której właśnie wnioskujesz o finansowanie (np. limit na koncie w Twoim banku), możesz spokojnie zignorować tą wiadomość.

Jednak w przypadku gdy nie rozpoznajesz swojej „aktywności” w związku z przysłanym alertem, powinieneś zareagować jak najszybciej. BIK podaje informację, aby w takim przypadku aby skontaktować się z nimi, dzwoniąc pod numer 22 348 4444. BIK natychmiast zajmie się zgłoszeniem – skontaktuje się z danym podmiotem ustalając czy faktycznie jest zagrożenie, aby można było podjąć następne kroki.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies, więcej informacji na ten temat znajdziesz w polityce prywatności.
Więcej informacji Ok, wyłącz komunikat. Odmawiać