|
Kategoria:

Dla osób, które chcą wzmocnić ochronę swojej tożsamości i dodatkowo zabezpieczyć się przed próbą wyłudzeń pożyczek pozabankowych, powstał system „Bezpieczny PESEL”. Na czym polega jego działanie, jak zgłosić swoje dane, oraz czy warto skorzystać z takiego rozwiązania.

Co daje zastrzeżenie danych w systemie Bezpieczny PESEL

Na wstępie trzeba zaznaczyć iż nie jest to inicjatywa/system państwowy, a pomysł CRIF Services Sp. z o.o. zrealizowany pod patronatem Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.Logo systemu Bezpieczny PESEL

Wspominana spółka dostarcza system CreditCheck, stanowiący branżową wymianę danych o pożyczkobiorcach. Firmy pożyczkowe korzystające z tego systemu (jest ich całkiem dość sporo, a dołączają stopniowo kolejni) mogą sprawdzić wiarygodność finansową klienta wnioskującego o chwilówkę. Co jednak system CreditCheck ma do zabezpieczenia wyłudzeń pożyczek?

Można powiedzieć – dużo, bowiem właśnie uczestnicy CreditCheck mają dostęp do zastrzeżonych numerów PESEL. Zatem gdy ktoś będzie próbował wziąć pożyczkę od firmy która sprawdza pożyczkobiorców w CreditCheck, może zostać również zweryfikowany pod kątem potencjalnego wyłudzenia. Na liście uczestników jest sporo znanych marek pożyczkowych.

Jak zastrzec swój PESEL?

W celu zastrzeżenia swojego numeru PESEL należy wypełnić formularz na stronie https://www.bezpiecznypesel.pl/bezpieczny-pesel/zastrzezenie/. Należy podać tam swoje dane osobowe oraz dane z dowodu osobistego (seria i numer, data wydania, organ wydający, termin ważności, skan). Usługa jest bezpłatna.

Podsumowując, warto docenić ideę tej inicjatywy, jednak osobom które chcą mieć nieco szerszą ochronę (i niekoniecznie typowe „zastrzeżenie”) polecić można moim zdaniem bardziej usługę „Alerty BIK” (z której sam korzystam) oferowaną przez Biuro Informacji Kredytowej. Kiedy jakaś instytucja zgłasza zapytanie do BIK o nasze dane, otrzymujemy alert w postaci SMS-a – możemy wówczas zareagować, jeśli zapytanie nie pochodzi z inicjatywy instytucji w której akurat wnioskujemy o finansowanie. Przy zakładaniu konta w BIK nie jest wymaganie przesyłanie skanu dowodu tożsamości (są do wyboru dwie metody weryfikacji).

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies, więcej informacji na ten temat znajdziesz w polityce prywatności.
Więcej informacji